Kararan Ütüyü Bembeyaz Yapıyor: Ütü Altındaki Siyah Lekeleri İlk Günkü Haline Çeviriyor

Ev işleri arasında en çok zaman alan uğraşlardan biri de ütü yapmaktır.

Kıyafetlerimizi kusursuz şekilde ütüleyebilmemiz için sağlıklı şekilde çalışan bir ütüye ihtiyacımız var. Ancak iyi bir ütü demek, yüksek fiyata alınmış kaliteli bir markadan ibaret değildir. Ütünün modeli ve markası gibi, mevcut durumu ve sağlıklı bir yapıya sahip olup olmaması da kıyafetlerimizin ütü kalitesini doğrudan etkiliyor.

Birçok kişi, uzun süreli kullanımların ardından ütünün alt kısmında yer alan metal plakanın üzerinde büyük lekeler ve yanık izleri görmüştür. Bu lekeler, kıyafetlerin de iyi şekilde ütülenmesine engel olurken aynı zamanda çevreye oldukça kötü bir görüntü vermekte.

Ancak kullanılacak bazı basit yöntemler ile bu lekeleri tamamen ortadan kaldırmak ve ütünüzü ilk günkü haline getirmek mümkün.

BEYAZ SİRKE MUCİZESİ

İlk olarak beyaz sirke ve su karışımını yanık izlerini gidermede kullanabilirsiniz. Bunun için tabii ki bir ölçü bulunuyor. Kullanmanız gereken malzemeler, dörtte 3 oranında su ve dörtte bir oranında beyaz sirke. Bu karışımı, ütü içerisindeki su haznesine dökebilir, ardından ütüyü fişe takıp çalıştırabilirsiniz.

Sonrasında ütünüz ısınınca, yüksek buhar ayarını kullanarak buhar fışkırtabilir, karışımın ütü içinden geçmesini saplayabilirsiniz. İç hazneyi temizlemek için iki üç defa işlemi tekrarlayabilirsiniz.

KABARTMA TOZU VE SU

Ütünüzdeki lekeleri silecek 2. yol ise oldukça farklı.

Ütünüz fişe takılı değilken ve yeterince soğukken kabartma tozu ve suyu macun kıvamında karıştırın. Sonrasında ise yumuşak kıllı fırça veya bir bez yardımıyla ütünün yüzeyindeki yanık lekelerini bu karışımla silin. Sonrasında içme suyu veya arıtma suyla yüzeyi temizleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x